Cybowa Góra PLH120049
Cybowa Góra PLH120049
- powierzchnia obszaru: 18,2 ha
- przedmioty ochrony: murawy kserotermiczne (kod 6210) oraz zarośla jałowca na murawach nawapiennych (kod 5130)
- położenie administracyjne: gmina Słaboszów
Obszar położony jest w środkowej części Wyżyny Miechowskiej, na północ od Ilkowic. Murawy kserotermiczne występują w kilku rejonach obszaru, jednak najlepiej zachowane i najbardziej różnorodne ich płaty znajdują się w części południowej, na południowych stokach Cybowej Góry. W niektórych miejscach na murawach widoczny jest udział jałowca pospolitego, który pojawił się na nieużytkowanych płatach muraw wraz z innymi krzewami w wyniku procesu sukcesji wtórnej. Tego rodzaju zbiorowiska stanowią osobny typ siedliska przyrodniczego (kod 5130). Znaczną powierzchnię obszaru porastają różnego typu zadrzewienia, w których niestety nierzadko spotyka się obce ekologicznie lub geograficznie gatunki drzew, m.in. sosnę czarną, dąb czerwony oraz modrzew. Wokół obszaru zdecydowanie dominują w większości regularnie użytkowane pola uprawne.
Na obszarze stwierdzono 308 gatunków roślin naczyniowych. Jest wśród nich 21 roślin uznanych za rzadkie lub zagrożone, w tym 14 gatunków podlegających ochronie. Wyjątkowo licznie rośnie tu bardzo rzadki w Polsce, typowy dla muraw kserotermicznych len włochaty Linum hirsutum. Na przylegających do muraw fragmentach pól uprawnych znaleźć można szereg ciekawych i ginących chwastów związanych z wapiennym podłożem, m.in.: włóczydło polne Caucalis platycarpos, wilczypieprz roczny Thymelaea passerina i kurzyślad błękitny Anagallis foemina, a także szczególnie rzadki i zamieszczony w Czerwonej Księdze czosnek kulisty Allium rotundum.
Projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko