Dąbie PLH120064
Dąbie PLH120064
- powierzchnia obszaru: 4,01 ha
- przedmioty ochrony: murawy kserotermiczne (kod 6210) oraz obuwik pospolity (kod 1902)
- położenie administracyjne: gmina Racławice
Obszar znajduje się w pobliżu miejscowości Klonów, ok. 400 m na północ od szosy z Miechowa do Racławic. Położony jest na stromym, zachodnim i południowym zboczu kredowego wzniesienia należącego do pasma Wzgórz Klonowskich. W części południowo-zachodniej obszaru znajduje się pozostałość po sporym kamieniołomie, gdzie dawniej eksploatowano surowiec skalny. Podłoże geologiczne stanowią tu głównie margle oraz bardziej zwięzłe skały wapienne wieku kredowego, na których rozwinęły się stosunkowo płytkie i szkieletowe rędziny. Murawy kserotermiczne zajmują tu niewielką powierzchnię na terenie wspomnianego kamieniołomu oraz na bardzo stromym stoku w jego sąsiedztwie. Część obszaru pokrywa się z utworzonym w 1955 roku rezerwatem przyrody o takiej samej nazwie.
Na obszarze stwierdzono około 220 gatunków roślin naczyniowych. Licznie reprezentowane są rośliny rzadkie i chronione, w tym aż 11 gatunków storczyków: obuwik pospolity Cypripedium calceolus, dwulistnik muszy Ophrys insectifera, storczyk kukawka O. militaris, s. drobnokwiatowy O. ustulata, s. męski O. mascula, gółka długoostrogowa Gymndenia conopsea, podkolan biały Platanthera bifolia, kruszczyk szerokolistny Epipactis helleborine, buławnik wielkokwiatowy Cephalanthera damasonium, b. mieczolistny C. longifolia i gnieźnik leśny Neottia nidus-avis. Spośród innych roślin na uwagę zasługują m.in. zawilec wielkokwiatowy Anemone sylvestris, miłek wiosenny Adonis vernalis, len złocisty Linum flavum, dziewięćsił bezłodygowy Carlina acaulis, oraz ostrożeń panoński Cirsium pannonicum.
Projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko