Giebułtów PLH120051
Giebułtów PLH120051
- powierzchnia obszaru: 6,38 ha
- przedmioty ochrony: murawy kserotermiczne (kod 6210)
- położenie administracyjne: gmina Książ Wielki
Ten stosunkowo niewielki obszar znajduje się w północnej części Wyżyny Miechowskiej, przy drodze z Giebułtowa do Kaliny Wielkiej. Bardzo bogate gatunkowo płaty muraw kserotermicznych występują tu głównie w dolnych częściach stromych zboczy o ekspozycji południowej i zachodniej. Pozostałą część porastają głównie różnego typu zadrzewienia, które miejscami nawiązują do lasów grądowych. Są one jednak na tyle zniekształcone i zubożałe florystycznie, a przez to nietypowe, że nie stanowią osobnego przedmiotu ochrony.
Na tym bardzo niewielkim obszarze stwierdzono aż 235 gatunków roślin naczyniowych. Jest wśród nich 21 roślin uznanych za rzadkie lub zagrożone, w tym 17 gatunków podlegających ochronie. Spotkać tu można m.in. aż 7 gatunków storczyków, przy czym zdecydowanie najliczniej (ponad 1000 osobników) rośnie tu storczyk kukawka Orchis militaris. Na szczególną uwagę zasługuje niepozorny jaskier skalny Ranunculus oreophilus, a także bardzo rzadki w Polsce storczyk – dwulistnik muszy Ophrys insectifera.
Projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko