Wały PLH120017
Wały PLH120017
- powierzchnia obszaru: 9,25 ha
- przedmioty ochrony: murawy kserotermiczne (kod 6210), zarośla jałowca na murawach nawapiennych (kod 5130) oraz dziewięćsił popłocholistny (kod 2249)
- położenie administracyjne: gmina Racławice
Obszar znajduje się w sąsiedztwie wsi Dale, około 2 km na północ od Racławic. Położony jest na umiarkowanie stromych zboczach podłużnego wzniesienia, eksponowanych w kierunku południowo-zachodnim. W podłożu zalegają wapienie i margle wieku kredowego i trzeciorzędowego na których wykształciły się gleby typu rędziny. Największe i najlepiej wykształcone płaty muraw kserotermicznych znajdują się w środkowej i wschodniej części obszaru. W niektórych miejscach w płatach muraw spory jest udział jałowca pospolitego Junniperus communis, spontanicznie wkraczającego tu wraz z innymi krzewami. Płaty takie stanowią odrębny typ siedliska przyrodniczego, jednak ich skład florystyczny jest niemal identyczny jak typowych muraw. Wokół obszaru dominują regularnie uprawiane pola orne. Część obszaru pokrywa się z utworzonym w 1958 roku rezerwatem przyrody o takiej samej nazwie.
Na obszarze występuje szereg roślin chronionych oraz uznanych za rzadkie lub zagrożone, m.in: aster gawędka Aster amellus, dzwonek syberyjski Campanula sibirica, miłek wiosenny Adonis vernalis, zawilec wielkokwiatowy Anemone sylvestris, len włochaty Linum hirsutum, l. złocisty L. flavum, dziewięćsił bezłodygowy Carlina acaulis, ostrożeń pannoński Cirsium pannonicum, wilżyna ciernista Ononis spinosa oraz storczyk kukawka Orchis militaris. Występuje tu również najliczniejsza w Polsce populacja dziewięćsiła popłocholistnego Carlina onopordifolia. Szacuje się, że rośnie tu ponad 10 tys. osobników tej skrajnie rzadkiej w naszym kraju rośliny.
Projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko