Chronimy dawne dno morza jurajskiego w rezerwacie Bonarka
W rezerwacie przyrody Bonarka w Krakowie chroniona jest unikalna struktura geologiczna - powierzchnia abrazyjna dna morza jurajskiego. Powstała ona ok. 140 -160 mln lat temu, kiedy fale morskie uderzały w brzeg lądu powodując powstanie klifu, a u jego podnóża powstała płaska powierzchnia – platforma abrazyjna. Miejsce to jest unikalne - jest to jedyny rezerwat przyrody w Małopolsce chroniący tego typu obiekt geologiczny.
Niestety powierzchnia zarastała mchami i roślinnością zielną i na naszych oczach traciliśmy to co najcenniejsze w rezerwacie.
Postanowiliśmy wziąć sprawę we własne ręce i w ramach społecznych działań, przeprowadzić akcję czynnej ochrony rezerwatu pod nazwą „AbraAkcja”. Grupa kilkunastu wolontariuszy zebrała się w sobotę 12 maja 2018 r. w rezerwacie i wykonała prace polegające na usunięciu mchów z powierzchni abrazyjnej, wyeliminowaniu z terenu rezerwatu obcych inwazyjnych gatunków roślin, które zagrażają naszej rodzimej florze: rdestowca oraz orzecha włoskiego. Wszystkie prace w znaczący sposób przyczyniły się do poprawy warunków przyrodniczych rezerwatu i będą służyły odwiedzającym to miejsce.
Zapraszamy zatem do Bonarki – tam można przespacerować się po dnie jurajskiego morza, podziwiać amonity, gąbki, jeżowce, ramienionogi oraz dowiedzieć się czym jest caliche i haczetyn.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w społeczną akcję, pracownikom: Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Babiogórskiego Parku Narodowego, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, firmie „Prace Wysokościowe Tomasz Bąkowski”, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Gabinetu Zdrowia i Urody „Centrum Betula” oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.