III Forum Karpackich Gmin
Od 1 do 2 grudnia 2016 roku odbyło się w Rzeszowie III Forum Karpackich Gmin, pod hasłem Wspólne gospodarzenie w karpackiej przestrzeni. W wydarzeniu wzięli udział włodarze ponad 60 karpackich gmin, przedstawiciele administracji rządowej, w tym wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Rzeszowie, służb ochrony przyrody, lokalnych stowarzyszeń, naukowcy, eksperci oraz mieszkańcy żyjący i gospodarujący w Karpatach.
Forum zorganizowane zostało przez Centrum Informacji o Środowisku (UNEP/GRID-Warszawa) w ramach projektu Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej. Jest on współfinansowany przez Szwajcarię w latach 2012-2015 w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Celem Forum było przedstawienie wyników trwającego 5 lat projektu, w ramach którego powstały dokumenty strategiczne, wspomagające zrównoważony rozwój polskiej części Karpat. Dyskutowano między innymi na temat zrównoważonej turystyki, gospodarki rolnej, a także zagospodarowania przestrzennego tych cennych i wartościowych, nie tylko pod kątem przyrodniczym ale i kulturowym, terenów Polski.
W trakcie obrad jednym z ciekawszych paneli dyskusyjnych był panel dotyczący zagospodarowania przestrzennego, w trakcie którego przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa przedstawili projekt Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Zaprezentowano także analizę zgodności i możliwości realizacji założeń Kodeksu dobrej praktyki kształtowania przestrzeni w Karpatach opracowanego przez grupę roboczą ds. planowania przestrzennego w Karpatach, w ramach realizacji projektu Karpaty łączą.
Ponadto obecny na Forum wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak poinformował o trwających w resorcie rozwoju pracach nad propozycją założeń makroregionalnej strategii UE dla obszaru Karpat. Jednym z głównych założeń tego dokumentu ma być wskazanie w jaki sposób współpraca państw i regionów karpackich będzie służyła przyspieszeniu rozwoju obszaru Karpat i całej Unii Europejskiej.
-Strategia Karpacka powinna stać się płaszczyzną współpracy dla zaangażowanych w jej realizację krajów i regionów. Dla zapewnienia efektywnej koordynacji można wykorzystać istniejące struktury, np. działające na tym obszarze euroregiony, natomiast za realizację Strategii powinny odpowiadać kraje członkowskie i władze regionalne w tych krajach, pod nadzorem i przy wsparciu Komisji Europejskiej – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak (źródło: Ministerstwo Rozwoju).
Fot.: UNEP/GRID-Warszawa