Kolejne drapieżniki zginęły na małopolskich drogach
W marcu i kwietniu bieżącego roku na drodze powiatowej relacji Muszyna - Leluchów w granicach Popradzkiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka w wyniku kolizji zginęła młoda samica wilka (Canis lupus) oraz żbik (Felis sylvestris). Oba gatunki objęte są ścisłą ochroną gatunkową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, a wilk jest dodatkowo gatunkiem będącym przedmiotem zainteresowania Wspólnoty Europejskiej, którego ochrona wymaga wyznaczenia specjalnych obszarów ochrony, czyli obszarów Natura 2000.
Głównym zagrożeniem dla dużych drapieżników jest utrata i fragmentacja siedlisk m.in. poprzez wzrastający ruch na drogach, rozbudowę infrastruktury liniowej czy też rozpraszanie zabudowy.
Obszar Ostoi Popradzkiej, gdzie doszło do tych zdarzeń, stanowi kluczowy obszar dla przetrwania populacji dużych drapieżników takich jak wilk, ryś, niedźwiedź, a także dla mniejszego żbika. Beskid Sądecki z uwagi na zachowane duże kompleksy leśne nie tylko pełni funkcję ostoi tych gatunków, ale też umożliwia ich migrację w kierunku wschodnim, przez Beskid Niski do Magurskiego Parku Narodowego i dalej w Bieszczady, a także na zachód w Gorce, Pieniny i Tatry. Na terenie województwa małopolskiego populacje wspomnianych gatunków mają jeszcze szanse na przetrwanie mimo istniejących zagrożeń.
Apelujemy do kierowców o zwrócenie szczególnej uwagi przy poruszaniu się drogami przecinającymi duże kompleksy leśne oraz oznaczonymi ostrzegawczymi znakami drogowymi dzikie zwierzęta. Kolizje z dzikimi zwierzętami stanowią zagrożenie nie tylko dla populacji tych zwierząt. Zderzenie z większym zwierzęciem takim jak niedźwiedź lub łoś może być groźne również dla człowieka.