Kolejny pacjent małopolskiego ośrodka rehabilitacji odzyskał wolność
Orzeł przedni został znaleziony na początku grudnia br. na poboczu drogi w okolicach Buska-Zdroju, skąd został przywieziony do ośrodka rehabilitacji Stacji Doświadczalnej Katedry Zoologii i Ekologii Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Mydlnikach koło Krakowa, gdzie przez 2 tygodnie odzyskiwał siły. Z pełnym sukcesem został wypuszczony 10 grudnia 2015 r. w Beskidzie Makowskim w okolicach Myślenic.
Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk o Zwierzętach Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Mydlnikach koło Krakowa posiada status ośrodka rehabilitacji zwierząt. Co roku dzięki działalności stacji udaje się uratować kilkadziesiąt ptaków drapieżnych, z których większość wraca do natury.
Orzeł przedni Aquila chrysaetos to jeden z największych polskich ptaków drapieżnych, wielkością ustępujący tylko bielikowi. Występuje w całej Eurazji, na północnych krańcach Afryki oraz w Ameryce Północnej. W Polsce orzeł przedni jest skrajnie nielicznym gatunkiem lęgowym, którego liczebność ocenia się na 30-35 par. Większość orłów przednich gniazduje w Karpatach, ale ptaki spotykane są również w innych częściach kraju. Orzeł przedni objęty jest ścisłą ochroną gatunkową oraz należy do gatunków, których gniazda mogą być chronione przez ustalanie stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania.
Film z wypuszczenia orła przedniego, dzięki uprzejmości Stacji Doświadczalnej Instytutu Nauk o Zwierzętach.