Więcej pierwiosnki omączonej w Polsce
W ramach projektu Czynna i konserwatorska ochrona pierwiosnki omączonej Primula farinosa na jedynym w Polsce stanowisku w Beskidzie Sądeckim na obszarze Natura 2000, realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie, utworzone zostało stanowisko zastępczego dla tego gatunku. Po rocznych poszukiwaniach odpowiedniego siedliska, jesienią 2015 r. udało się zidentyfikować właściwe miejsce na południowych stokach Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. W trakcie kwietniowych prac terenowych, w których udział brali dr Bożena Kotońska – Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wysadzono na starannie wybranych powierzchniach ponad 500 sztuk pierwiosnki wyhodowanej z nasion pozyskanych z jedynego w Polsce stanowiska naturalnego.
Kwietniowa akcja była ukoronowaniem projektu, który zapoczątkowany został w Popradzkim Parku Krajobrazowym i Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim we współpracy z naukowcami – Marianem Szewczykiem i Stefanem Gawrońskim. Od 2010 r. projekt ten kontynuowany jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie i zyskał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kolejnych 4 etapach. Na podkreślenie zasługuje współpraca z Lasami Państwowymi oraz fakt wypracowania metod pozwalających na nieograniczanie gospodarki pasterskiej, która jest podstawową funkcją użytkowania hal, na których znajdują się obydwa stanowiska (naturalne i zastępcze) tej unikalnej w Polsce rośliny.
Nowe, zastępcze i kontrolne stanowisko pierwiosnki omączonej jest niezbędnym elementem skutecznej ochrony tego gatunku, a jego założenie poprzedziły 3-letnie badania laboratoryjne i terenowe zespołu projektowego. Utworzone stanowisko znajduje się pod kontrolą pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Uniwersytetu Rolniczego i będzie służyło ochronie tego reliktowego gatunku, którego liczebność jeszcze 10 lat temu nie przekraczała 200 osobników.
Pasmo Radziejowej