Nowe rozporządzenie o ochronie gatunkowej zwierząt
8 października 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1348).
Rozporządzenie określa gatunki zwierząt objęte ochroną ścisłą, z wyszczególnieniem gatunków wymagających ochrony czynnej, gatunki zwierząt objęte ochroną częściową oraz objęte ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane oraz sposoby ich pozyskiwania, a także gatunki zwierząt wymagające ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania.
W dokumencie określono również właściwe dla poszczególnych gatunków lub grup gatunków zwierząt zakazy i odstępstwa od zakazów oraz sposoby ochrony gatunków, w tym wielkość stref ochrony. Rozporządzenie różnicuje zakazy w stosunku do zwierząt dziko i innych niż dziko występujących oraz wprowadza nowe regulacje dotyczące zwierząt gatunków objętych ochroną na podstawie Dyrektywy ptasiej i Dyrektywy siedliskowej, które nie występują naturalnie na terenie Polski.
Celem rozporządzenia jest dostosowanie przepisów wykonawczych do przepisów ustawy o ochronie przyrody, w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 985). Jednocześnie w ciągu ostatnich lat wiedza o gatunkach i ich sposobach ochrony znacznie się poszerzyła, dlatego też nowe rozporządzenie aktualizuje listę gatunków zwierząt objętych ochroną oraz dostosowuje zakazy do potrzeb ich ochrony.
Tekst rozporządzenia
------------------------------
Źródło: RDOŚ we Wrocławiu
Fot.: Michał Kwiatkowski