Ochrona głuszca i jego biotopów w polskich Karpatach
Od 3 do 4 kwietnia 2017 r. w schronisku turystycznym na Hali Krupowej odbyło się szkolenie dotyczące ochrony i monitoringu głuszca oraz jego biotopów w polskich Karpatach. W szkoleniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, nadleśnictw na terenie których występuje ten gatunek, a także Komitetu Ochrony Kuraków.
Szkolenie było doskonałą okazją do poznania obecnej sytuacji głuszca w Karpatach i wymiany doświadczeń związanych z jego ochroną. Podczas prezentacji Zbigniew Żurek z Komitetu Ochrony Kuraków zapoznał uczestników z informacjami o występowaniu, zagrożeniach i metodach ochrony głuszca w Karpatach. Omówione zostały również podstawowe założenia do gromadzenia danych dla ochrony gatunku i jego siedlisk, w tym zasady wypełniania kart obserwacji kuraków oraz konserwacji materiału biologicznego zbieranego do badań genetycznych. W dalszej części szkolenia Robert Rutkowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN przedstawił informacje o zastosowaniu badań genetycznych w ochronie głuszca. Dzięki prowadzonym badaniom istnieje możliwość szacowania wielkości poszczególnych populacji, różnic pomiędzy nimi, a także określania pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi osobnikami. W dyskusjach jaka miała miejsce pomiędzy poszczególnymi prezentacjami poruszane były tematy zagrożeń dla głuszca, związane z drapieżnictwem, antropopresją oraz niekorzystnymi zmianami siedliskowymi.
Drugi dzień szkolenia obejmował zajęcia terenowe w obszarze specjalnej ochrony ptaków Pasmo Policy PLB120006, w którym głuszec jest jednym z przedmiotów ochrony. W trakcie zajęć dokonano oceny biotopów głuszca w kilku miejscach w obszarze. Dyskutowano też o koniecznych do wykonania działaniach ochronnych, związanych z kształtowaniem struktury drzewostanu odpowiadającej potrzebom głuszca. Korzystając z zalegającej miejscami pokrywy śnieżnej rozpoznawano również tropy głuszca, a także pobrano materiał biologiczny ze znalezionych odchodów ptaka do badań genetycznych.
Szkolenie zrealizowane zostało pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa w ramach projektu LIFE+ Misja Natura. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego patronem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.
Fot.: FWIE, Zbigniew Żurek