Ochrona nietoperzy i siedlisk kserotermicznych w Małopolsce
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie rozpoczęła realizację nowego projektu "Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce". Jest on finansowany w ramach działania 2.4. oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Całkowity budżet projektu wynosi: 11 474 385,00 zł, z tego wkład funduszy UE wynosi: 9 753 227,25 zł.
Projekt ma na celu realizację zadań równolegle w dwóch obszarach: ochrony gatunków nietoperzy i ich siedlisk oraz ochrony siedlisk kserotermicznych i gatunków związanych z tymi siedliskami.
Głównym zadaniem z zakresu ochrony nietoperzy jest ochrona ich letnich stanowisk poprzez remonty ich dachów. Projektem objęto 8 obiektów:
- kościół p.w. Św. Barbary i Św. Stanisława BM w Szyku,
- kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Ropie,
- kościół filialny pw. Św. Łukasza Apostoła w Izbach, Parafia Rzymsko-Katolicka w Banicy,
- kościół p.w. Św. Wojciecha B.M. w Szczawnicy,
- kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy,
- kościół filialny pw. Św. Kosmy i Damiana w Wojkowej, Parafia św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku,
- kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce,
- budynek dawnej plebanii w Krościenku nad Dunajcem, Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.
Ponadto zaplanowano budowę platform na guano w 2 obiektach: kościele w Szczawnicy oraz Klasztorze Cystersów w Szczyrzycu. Wszystkie obiekty ujęte w projekcie są zabytkowe.
Głównym zadaniem z zakresu ochrony siedlisk kserotermicznych jest prowadzenie zabiegów ochrony czynnej poprzez wypas oraz usuwanie drzew i krzewów w 17 obszarach Natura 2000, gdzie przedmiotem ochrony są siedliska kserotermiczne.
Założone efekty projektu to:
- zachowanie 9 stanowisk gatunków nietoperzy: podkowca małego, nocka orzęsionego oraz nocka dużego (w wymienionych obiektach),
- zabezpieczenie 1 stanowiska zimowego nietoperzy (zabezpieczenie kratą wejścia do jaskini),
- poprawa drożności tras przelotu przy 10 koloniach letnich (pielęgnacja i dosadzanie zieleni, optymalizacja oświetlenia),
- zabezpieczenie 15 stanowisk z koloniami letnimi poprzez poprawę ich warunków siedliskowych (prace porządkowe i konserwacyjne),
- odtworzenie i utrzymanie odpowiednich warunków dla zachowania siedlisk kserotermicznych i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych w 17 obszarach Natura 2000 w województwie małopolskim.
Większość zadań zaplanowanych w projekcie wynika z konieczności realizacji zapisów obowiązujących planów zadań ochronnych (PZO) dla obszarów Natura 2000 oraz projektów PZO będących w trakcie procedury ustanawiania. Projekt realizowany będzie w latach 2017–2020. Pierwsze remonty dachów zaplanowano jeszcze w tym roku.