Ochrona przyrody i zrównoważone funkcjonowanie ekosystemów
W dniach 17-18 maja 2016 r. w Krakowie odbyła się konferencja Ochrona przyrody i zrównoważone funkcjonowanie ekosystemów, zorganizowana w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W wydarzeniu wzięła udział Pani Bożena Kotońska – z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie i Regionalny Konserwator Przyrody, a także pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Katowicach i Rzeszowie.
W dwudniowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji, w tym ambasador Szwajcarii – pan Andrej Motyl, dyrektor Biura Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy – pan Roland Python, a także beneficjenci projektów oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Finansów, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, urzędów marszałkowskich, parków narodowych i krajobrazowych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych oraz instytutów naukowych.
Podczas pierwszego dnia konferencji zostały zaprezentowane doświadczenia i rezultaty osiągnięte w wyniku realizacji projektów Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z obszaru Bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych oraz efekty realizacji wybranych projektów realizowanych z innych funduszy.
W poszczególnych blokach tematycznych przedstawiono problematykę ochrony przyrody związaną między innymi z renaturalizacją rzek i obszarów wodno-błotnych, planowaniem korytarzy ekologicznych, monitoringiem gatunków zwierząt i typów siedlisk oraz zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych włączając w to ograniczenie presji turystycznej na obszarach cennych przyrodniczo.
Pod koniec konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, a także otwarta dyskusja z udziałem uczestników konferencji. Największe zainteresowanie ze strony przedstawicieli Szwajcarii budziła kwestia monitoringu skuteczności i trwałości sfinansowanych projektów, a także wykorzystanie powstałych w wyniku prac wytycznych zawartych w publikacji Możliwe techniczne i biologiczne interwencje w utrzymaniu rzek górskich (PDF, 7,5 MB) przez projektantów i inwestorów.
W ramach drugiego dnia konferencji odbyła się wizyta terenowa, której uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z efektami realizacji dwóch projektów realizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a dotyczących renaturalizacji rzeki Raby wraz z dopływami (KIK/37) oraz rewitalizacji starorzeczy Doliny Górnej Wisły (KIK/65).
Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa.