Ochrona szlaków migracji płazów w Małopolsce
Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Krakowie w ramach projektu Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo zakupiła w 2015 roku płotki uniemożliwiające wkraczanie płazów na drogi. Głównym celem realizowanego działania było ograniczenie śmiertelności płazów na wybranych odcinkach dróg województwa małopolskiego, a tym samym umożliwienie płazom dostępu do miejsc rozrodu. Wiosna jest okresem, w którym płazy rozpoczynają wędrówki do miejsc rozrodu. Szlaki migracji tych zwierząt często przecinają drogi o dużym natężeniu ruchu, co przyczynia się do wzrostu śmiertelności chronionych gatunków płazów.
Dzięki wieloletniej współpracy z zaprzyjaźnionym stowarzyszeniem skupiającym szkoły w Książu Wielkim, zakupiony sprzęt wykorzystywany jest obecnie do ochrony płazów podczas ich wiosennych migracji przez uczniów I Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego, I Niepublicznego Technikum Rolniczego oraz II Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zamontowali wzdłuż drogi przecinającej trasę wędrówek płazów przekazane płotki, które uniemożliwiają płazom dostanie się na drogę. Jednocześnie podczas codziennych dyżurów młodzież przenosi schwytane w ten sposób płazy do stawów znajdujących się po drugiej stronie drogi.
Kolejna część zakupionego sprzętu trafiła do Stowarzyszenia BioTOP, które trzeci rok z rzędu zajęło się przenoszeniem płazów w okolicach Proszowic, gdzie płazy próbują przedostać się przez obwodnicę miasta do miejsc rozrodu. Biolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zarazem członkowie stowarzyszenia podczas przenoszenia płazów stwierdzili obecność takich gatunków jak: żaba trawna, ropucha szara i żaby zielone. Członkowie stowarzyszenia uszczelnili również płotki postawione przez pracowników Rejonu Dróg Wojewódzkich w Proszowicach.
Projekt Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Fot.: Zespół Szkół w Książu Wielkim