Podsumowanie spotkań informacyjno-edukacyjnych zrealizowanych w 2020r. w części kserotermicznej projektu
W ramach projektu POIS.02.04.00-00-0180/16 pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i cennych siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” przeprowadzono w 2020 roku 17 spotkań, dedykowanych różnym grupom społecznym związanym z realizacją projektu oraz 4 lekcje w terenie.
Zakres tematyczny spotkań obejmował zagadnienia dotyczące zarówno bioróżnorodności i rozmieszczenia muraw w skali kraju i mezoregionu, ich zagrożeń i metod ochrony, jak również funkcjonowania sieci Natura 2000 w Polsce i innych form ochrony przyrody.
Otwarcie Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Pstroszycach Drugich (9.09.2020r)
Kilka spotkań zorganizowano w nowo otwartym Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Pstroszycach Drugich. Po raz pierwszy odbyło się tam objęte patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz Starostwa Powiatowego w Miechowie I Powiatowe Sympozjum Murawowe na Wyżynie Miechowskiej, w ramach którego zaprezentowano prace i wyłoniono zwycięzców konkursu pn. „Murawy kserotermiczne bogactwem Ziemi Miechowskiej.”
I Powiatowe Sympozjum Murawowe (23.09.2020r)
Podczas prowadzonych warsztatów plastycznych, zarówno dzieci jak i dorośli, mieli okazję wypróbować własne talenty podczas wykonywania kwiatów z filcu oraz układania kompozycji z jesiennych skarbów lasu, tworząc tzw. „Las w słoiku”.
Warsztaty „Las w słoiku.”(1.10.2020r)
Warsztaty z filcowania na mokro (22.09.2020r.)
„Las w słoiku” - prace plastyczne uczniów SP w Racławicach
Nie zabrakło w tym sezonie również wycieczek i lekcji w terenie. Okres wakacji był doskonałą okazją na poszerzanie wiedzy i wzbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród uczestników półkolonii i kolonii, działających na terenie powiatu Miechowskiego. W ramach wyjazdów odwiedzono obszary Natura 2000 m.in. takie jak: Komorów, Wały, Sterczów- Ścianka, Kalina Lisiniec, a także Dolina Prądnika. W ramach prowadzonych zajęć podjęto współpracę z Nadleśnictwem Miechów, Zespołem Małopolskich Parków Krajobrazowych, Fundacją Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, Stowarzyszeniem Rozwoju Społecznego DUCH.
Zajęcia terenowe z półkoloniami z Miechowa (15.07.2020r)
Osoby prowadzące wypas na Wyżynie Miechowskiej i w Dolinie Prądnika, miały okazję podczas wyjazdów w Pieniny, wzbogacić swoją wiedzę na temat chowu i hodowli owiec rasy cakiel górski oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Spotkania umożliwiły również zgłębienie tajników produkcji serów. Ponadto uczestnicy mogli zapoznać się z innym podtypem muraw kserotermicznych – 6210-1 murawami naskalnymi.