Przybywa pierwiosnki omączonej!
11 kwietnia 2017 r. zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie posadzili 280 sadzonek pierwiosnki omączonej na założonym w 2016 r. stanowisku zastępczym.
Nowe sadzonki pierwiosnek zajęły przygotowane ręcznie placówki i dołączyły do 387 roślin z pierwszej akcji tego typu wykonanej w 2016 r. Wszystkie rośliny pochodzą z nasion dzikich pierwiosnek z jedynego w Polsce stanowiska pierwiosnki omączonej, położonego w Beskidzie Sądeckim – Ostoi Popradzkiej Natura 2000. Warto przypomnieć, że liczebność na ostatnim stanowisku spadała do około 150-200 sztuk i miała stałą tendencje spadkową.
Prace wykonano w ramach trwającego już od 6 lat projektu Czynna i konserwatorska ochrony pierwiosnki omączonej Primula farinosa na jedynym w Polsce stanowisku w Beskidzie Sądeckim na obszarze Natura 2000.
W 2017 r. planuje się jeszcze regularne monitorowanie stanu stanowisk – naturalnego i zastępczego, liczenie kwitnących roślin i prace z zakresu czynnej ochrony stanowisk w postaci kontrolowanego wypasu owiec i ręcznego, tradycyjnego wykaszania stanowiska z usuwaniem biomasy.
Prace terenowe były dokumentowane z pomocą drona obsługiwanego przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Wyniki zastosowania drona w monitorowaniu trudno dostępnych lub bardzo wrażliwych stanowisk i siedlisk przyrodniczych są bardzo obiecujące i będą doskonalone przez cały najbliższy sezon wegetacyjny.
Projekt ochrony pierwiosnki i zakup drona, został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przy udziale środków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.