Ptaki Karpat
Podczas spotkania konsultacyjno-informacyjnego, które odbyło się 10 grudnia 2015 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie omówiono działania zrealizowane w ramach projektu Inwentaryzacja kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat oraz stworzenie systemu ich monitorowania i ochrony oraz wyniki inwentaryzacji ptaków, prowadzonej w latach 2011-2015, a także możliwości praktycznego przełożenia wyników na działania związane z ochroną przyrody. Na spotkaniu przedstawiono również:
- wymogi siedliskowe wybranych gatunków ptaków w Karpatach na podstawie wyników projektu;
- wykorzystanie danych inwentaryzacyjnych w gospodarce leśnej, a także w sporządzaniu planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000;
- lasy jako istotne siedlisko ptaków w Karpatach – górnoreglowe bory świerkowe, lasy w dolinach podgórskich potoków.
W związku z przedłużeniem okresu trwania projektu do września 2016 r. przedstawiono również planowane do realizacji dodatkowe działania, związane przede wszystkim z edukacją przyrodniczą, wydaniem publikacji oraz rozpowszechnianiem wyników projektu.
W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Lasów Państwowych, parków narodowych i krajobrazowych, instytucji naukowych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, organizacji pozarządowych, a także Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
Projekt Inwentaryzacja kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat oraz stworzenie systemu ich monitorowania i ochrony, zwany w skrócie Ptaki Karpat realizowany jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) na terenie polskich Karpat od 2011 r. i współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest zebranie kompleksowych danych dotyczących występowania wybranych gatunków ptaków w regionie oraz stworzenie wskazań dla różnych grup interesariuszy, m.in. leśników, rolników, samorządów lokalnych, dotyczących ochrony awifauny, a także zwiększenie wśród nich akceptacji i zaangażowania w ochronę przyrody.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu.