Stanowisko w sprawie projektu: Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców
W ostatnim czasie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie trafiają liczne pytania dotyczące prac prowadzonych na szlakach turystycznych przez Gminę Ochotnica Dolna w ramach realizacji projektu Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna. W związku z tą sytuacją przedstawiamy informacje, w jakim zakresie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie miała prawo do wypowiadania się w przedmiotowej sprawie.
W 2012 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie rozpatrywała projekt w kontekście bardzo zawężonym – jedynie w aspekcie jego wpływu na obszary Natura 2000, ponieważ Gmina złożyła wniosek o wydanie zaświadczenia organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 dla projektu finansowanego ze środków unijnych. Do pierwszej wersji projektu wnieśliśmy istotne uwagi, które zostały przez Urząd Gminy uwzględnione. Dla poprawionego projektu wydaliśmy zaświadczenie, w którym uznaliśmy, że ujęty w nim zakres prac nie będzie powodował znaczącego negatywnego oddziaływania na przedmioty ochrony obszarów Natura 2000. Jednakże należy podkreślić, że zakres prac przedstawiony Regionalnemu Dyrektorowi w projekcie nie obejmował zaobserwowanych w terenie działań, takich jak: poszerzenie dróg oraz wycinka drzew i krzewów. Ponadto w zaświadczeniu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zaznaczono, że z uwagi na częściową lokalizację działań na terenie oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego, należy dokonać uzgodnień z Dyrekcją tego Parku.
Po otrzymaniu niepokojących informacji o realizacji projektu, który może powodować zniszczenia w środowisku przyrodniczym, z uwagi na fakt, że część działań jest realizowana w obszarach Natura 2000, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie jest organem nadzorującym te obszary, 12 sierpnia br. przeprowadzono wizję w terenie i oględziny części budowanych tras oraz miejsca lokalizacji wieży widokowej na Gorcu – w graniach obszaru Natura 2000 Ostoja Gorczańska. Stwierdzono, że wykonane prace wykraczają poza przedstawiony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie w 2012 r. zakres projektu - w projekcie nie planowano m.in. poszerzania szlaków i dróg, ani wycinki drzew i krzewów. W ustaleniach po wizji, Wykonawca i Zleceniodawca prac zobowiązali się do uporządkowania terenu po zakończeniu działań oraz rekultywacji przywracającej dawne wartości przyrodnicze terenu objętego pracami. Ponadto 14 sierpnia 2015 r. Regionalna Dyrekcja przekazała Urzędowi Gminy Ochotnica Dolna zalecenia, w których wskazała, aby kontynuowane prace spełniały warunki, określone w zaświadczeniu z 2012 r. tj.: z uwzględnieniem bezwzględnego zakazu poszerzania szlaków oraz wycinki drzew i krzewów. Wskazano również na konieczność wykonania prac rekultywacyjnych pod nadzorem przyrodniczym, likwidacji drogi technologicznej oraz wprowadzenia ograniczeń dla ruchu pojazdów zmotoryzowanych.
Ponadto Regionalna Dyrekcja 14 sierpnia 2015 r. zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, jako instytucji przyznającej środki unijne, o przeprowadzenie doraźnej kontroli projektu i zbadanie zgodności jego zapisów z bieżącym wykonawstwem. Skierowano również wniosek do instytucji nadzoru nad decyzjami o pozwoleniu na budowę o sprawdzenie zgodności wydanych dla projektu pozwoleń na budowę z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody, w szczególności obszarów Natura 2000.
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji na temat prac prowadzonych w ramach projektu, prosimy zgłaszać się do inicjatora i realizatora prac – Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej.
Fot.: Archiwum RDOŚ w Krakowie