Ochrona czynna w rezerwacie przyrody Skołczanka
18 czerwca 2016 r. w rezerwacie przyrody Skołczanka w krakowskim Tyńcu, leżącym w granicach obszaru Natura 2000 Dębnicko-Tyniecki obszar łąkowy PLH120065, przeprowadzono akcję ochroniarską SkołczAkcja. Była to kontynuacja działań prowadzonych od 2015 r.
Działania ochronne na terenie rezerwatu w ramach wolontariatu realizowali pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkowie Klubu Przyrodników (Koło Jurajskie) oraz Fundacji Przyroda i Człowiek, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Instytutów Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk, pracownicy firmy Prace Wysokościowe Tomasz Bąkowski i Leśny Ogród Usługi Projektowo-Wykonawcze Łukasz Piechnik oraz pasjonaci przyrody.
W rezerwacie na powierzchni murawy naskalnej i murawy piaskowej wykonywano działania ochronne polegające na karczowaniu pędów odroślowych tarniny i derenia, wycince drzew i krzewów oraz usuwaniu obcych gatunków roślin – głównie robinii akacjowej.
Celem tych działań jest stabilizacja i utrzymanie muraw kserotermicznych i napiaskowych, ochrona populacji sasanki łąkowej oraz zachowanie siedlisk dla bardzo rzadkiego motyla – skalnika driada. Tylko dzięki zaangażowaniu uczestników akcji, poświęceniu chwili wolnego czasu i pasji związanej z ochroną przyrody możliwe jest utrzymanie cennych miejsc i realny wpływ na ich zachowanie w przyszłości.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w czynną ochronę rezerwatu przyrody Skołczanka.