Zabiegi w Ojcowskim Parku Narodowym
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje projektu LIFE12 NAT/PL/000053 „Ochrona siedlisk kserotermicznych w obszarach Natura 2000 na Wyżynie Miechowskiej, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE+.
Celem projektu jest przywrócenie odpowiednich warunków siedliskowych umożliwiających prawidłowy rozwój gatunków murawowych, powrót do dawnych sposobów użytkowania muraw, zaangażowanie lokalnych społeczności w ochronę i podniesienie świadomości na temat muraw kserotermicznych. Zapewnienie trwałości ekstensywnego użytkowania muraw, jako siedlisk o charakterze półnaturalnym jest kluczem dla zachowania siedlisk przyrodniczych priorytetowych w skali europejskiej.
W związku z powyższym elementem działań podejmowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie są m.in. zabiegi czynnej ochrony, w tym wypas owiec i kóz. W ramach porozumienia zawartego z Ojcowskim Parkiem Narodowym na terenie obszaru wykonywane są zabiegi obejmujące powierzchnię 10 ha muraw kserotermicznych na terenie parku. Zabiegi polegają na ścince drzew, karczowaniu i ścince krzewów oraz koszeniu powierzchni. Usunięte drzewa i krzewy zapewnią odpowiednie warunki dla rozwoju siedliska muraw kserotermicznych i naskalnych.
Niektóre z ostoi, na których prowadzone są prace ochrony czynnej usytuowane są w pobliżu szlaków turystycznych. Dlatego apelujemy do turystów i osób poruszających się po szlakach w sąsiedztwie obszaru objętego pracami apelujemy o zachowanie ostrożności i nie zbaczanie z wyznaczonych szlaków.